7 przykazań Przyjaciela Pszczół

Jak ponoć powiedział Einstein, gdy wyginą pszczoły, ludzkości pozostaną 4 lata istnienia… W nocy z 4 na 5 października w województwie lubuskim zginęło 5 milionów pszczół! Czas się zastanowić nad przyszłością…

pszczoła
Śmierć pszczół oznacza zagładę ludzkości…

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, że nasze istnienie jest uzależnione od małych pracowitych owadów. Ziemia jest całością, jednym spójnym organizmem. Gdy zaczyna szwankować jeden organ, z czasem wysiada wszystko.

Co się stało z pszczołami z Pszczyny Dolnej?

5 milionów pszczół zmarło jednej nocy. Przyczyny tragedii są jak dotąd nieznane. Częstą przyczyną śmierci owadów jest używanie pestycydów i innych środków chemicznych na polach. Tym razem jest to podobno mało prawdopodobne, gdyż w tym okresie kwitnie mało roślin miododajnych, więc zatrucie na taką skalę jest wątpliwe. Podejrzewa się, że w okolicy mogło dojść do zakażenia jakąś słodką trującą substancją, która zwabiła owady. Sprawę bada specjalna komisja.

Pszczelarze potrzebują lat na odbudowanie takiej populacji, a rolnicy z tego regionu mogą zapomnieć o plonach…

Nie ma pszczół – nie ma jedzenia

Pszczoły zapylają rośliny. Gdy wymrą, nie będzie plonów. Drastycznie zacznie spadać ilość pożywienia, co może doprowadzić do wymarcia zwierząt i ludzi.

W ostateczności pozostaje żmudne i kosztowne zapylanie ręczne. Ponoć jest stosowane w szczególnie zanieczyszczonych regionach Chin, gdzie nie ma już odpowiednich owadów… Ta forma zapylania wiąże się jednak z tym, że żywności na rynku będzie znacznie mniej, a ceny będą absurdalnie wysokie.

Co możesz zrobić?

Myślisz sobie, nie jestem rolnikiem, nie pryskam, nie mam toksycznej fabryki, mnie to nie dotyczy.

To jednak My i Nasze wybory tworzą Rzeczywistość, w której żyjemy.

Oto kilka rzeczy, które mogą polepszyć los pszczół i Ziemian :)

1. Kupuj świadomie – wybieraj żywność od lokalnych, drobnych producentów, którzy stosują ekologiczne środki ochrony roślin, bezpieczne dla pszczół. Gdy się rozejrzysz, na pewno takich znajdziesz :) Zrezygnuj z żywności produkowanej na masową skalę, w niezbyt etyczny i zdrowy dla środowiska sposób. To niby drobne kwestie, ale kropla drąży skałę. Brak klientów – to brak produkcji. To klienci decydują w jaką stronę rozwija się rynek.

2. Załóż własny ogródek i używaj naturalnych nawozów (takich jak np. kompost, gnojówka z pokrzyw, biologiczne czynne mikroorganizmy) – paradoksalnie nie tak trudno załatwić sobie za grosze ogródek działkowy lub stworzyć mini-ogródek nawet na balkonie. Bądź kreatywny!

Korzyści – zdrowe, tanie warzywa i owoce. A na trudne czasy – własne źródło żywności.

3. Wspieraj pszczelarzy – kupuj miody od lokalnych pszczelarzy. Wspierając ich, doprowadzasz do rozwoju małych pasiek i odradzania pszczół. Miody “z UE i poza UE” są dość wątpliwe nie tylko dla twego zdrowia, ale i ich pochodzenie jest dość tajemnicze…

4. Nie śmieć – segreguj śmieci, nie wylewaj oleju samochodowego w krzaki, nie wyrzucaj śmieci do lasu. Im czystsze środowisko, tym zdrowsze zwierzęta, w tym my :)

5. Bądź “eko” -  wybieraj produkty, których produkcja nie zanieczyszcza środowiska, które przetrwają lata, a po zużyciu nie będą zanieczyszczać Planety. Czyli co? Zamiast plastikowych koszy na bieliznę – wiklinowe. Zamiast gumowych klocków – drewniane. Zamiast chińskich plastikowych zabawek – lokalny hand made. Zamiast ciuchów produkowanych w wielkich fabrykach – ciuchy z second handów lub od małych firm działających z poszanowaniem środowiska naturalnego.

6. Nie bądź pseudo-sknerą – lepiej kupić mniej produktów z pewnego źródła, niż obkupywać się tanimi, tandetnymi gadżetami, które szybko wylądują w koszu. To samo dotyczy żywności, lepiej kupić mniej produktów wysokiej jakości niż objadać się tonami śmieciowego jedzenia. Pamiętaj oszczędny dwa razy traci! Tanie gadżety wciąż trzeba zastępować nowymi, a co zaoszczędzisz na jedzeniu – wydasz na leki lub środki na odchudzanie ;)

7. Bądź pozytywny i odpowiedzialny – nie gderaj, że jest źle, tylko zmieniaj świat z uśmiechem. Każdy drobny, codzienny wybór tworzy Nową Rzeczywistość. Wybieraj zatem świadomie i z miłością do siebie, świata i Planety :)

txt. Eco Zen

informacja o śmierci pszczół za: http://www.gazetalubuska.pl/

fot. freeimages.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *